Виховна година "Європа наш спільний дім"

розробці використано матеріали статті О. Ковалевського «Рідні, цілющі джерела», виступу Прези­дента України, даних з географії та історії. Під час уроку активізуються набуті знання з історії, геог­рафії та державного поділу України та Європи.
Обладнання. Політична карта Європи, фото пам'ятника Андрієві Первозванному у Києві, Май­дану Незалежності під час помаранчевої рево­люції, аудіозапис пісні «Батьківщина» у вико­нанні М. Поплавського, слова В А. Ющенка «Ук­раїнаце одна з найбільших за площею дер­жав Європи, яка може відігравати дуже спе­цифічну роль для Європейського континенту».
ХІД УРОКУ.
Вчитель. Андрій навчав у Синопі. Коли прийшов до Корсуня, побачив, що з Корсуня близько до Дніпрового гирла. І пішов у Дніпрове гирло. Відтіль поплив вгору Дніпром та принагідне прийшов і став під горами на його березі. Вставши вранці, сказав до учнів, що були з ним: «Чи бачите ці гори? На цих го­рах засяє ласка Божа і буде великий город, і Бог збу­дує багато церков». І, вийшовши на ці гори, побла­гословив їх і поставив хрест, і, помолившись Богові, зійшов із цієї гори, де опісля був Київ».
Так говорить літопис про місце заснування Києва — столиці держави з багатовіковою історією, яка лише у XX столітті здобула свою власну назву і неза­лежність. Держави, яка стала серцем Європи. Дер­жави, яка стала нашою благословенною Батьківщи­ною.
Доктор історичних наук. Перші згадки про дер­жаву народу «рос», »рус» у візантійських, східних і західноєвропейських джерелах належать до першої половингі IX століття. Давній літопис «Повесть врє- мєнних лет» датує початок «Руської землі» 860 ро­ком. З давніх часів територія сучасної України знахо­дила свої описи у працях різних авторів, що говорить про неабиякий інтерес до нашої землі. Грецький історик Геродот, географ і історик Стратон, мандрівник Гіппократ, Птоломей, римський нату­раліст Пліній Старший і багато інших, починаючи з V століття до н.е. залишили свої описи території
сучасної України, через яку бони проходили, ? у ючи інші країни.
Назва Україна стала географічною назвою ко­зацької території, яка охоплювала широкі простори Наддніпрянщини правобережної і лівобережної. Особливо ж політичного значення назва «Україна» набуває в період Гетьманщини. Завдяки кільком ви­данням книги французького автора Где Поплака про Україну, ця назва стає. популярною у Західній Європі. Цьому сприяють і вихідці з України, які так чи інакше мали вплив на хід історії поза межами своєї країни. Достатньо згадати королівські династії, де в різні часи корона королеви лягала на голову доньок України. Назвіть іхні відомі вам імена.
Доктор природничих наук, географ. Україна роз­ташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі. Географічний центр Євро­пи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської обл. Україна — одна з найбільших держав Європи. Довжина державного кордону становить 7700 км. Україна межує з сімома країнами. Назвіть ці країни.
Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами. Назвіть їх. Україна — єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.
Фактично Україна стала буферною державою між країнами Західної Європи і Російською Федерацією на сході. Сучасне геополітичне положення України в Європі визначає її винятково важливу роль у розв'язанні ключових економічних і політичних проблем усього континенту. Україна володіє найбіль­шою транзитною енергетичною мережею в Європі — через територію нашої держави проходять три з дев'яти транспортних коридорів. 40% її національно­го експорту спрямовано до європейських держав.
Вчитель. ...Спливали.віки. По довгих роках спус­тошення, що його принесли на Русь монголо-татари, вогнем і мечем намагаючись утвердити тут рабство, яке потім так само нав'язували Україні Литва, Поль­ща, Росія, на теренах українських запалахкотів бунтівливий, саможертовний, високосакральний, справді лицарський вогонь козаччини, що згодом дав світові і Козацьку республіку, і першу демократичну конституцію.
Учень (зачитує).
Четвертий УніверсалУкраїнської Центральної Ради 22 січня 1918р.
Народе України!
Твоєю силою, волею, словом утворилась на Ук­раїнській Землі вільна Українська Народна Рес­публіка. Здійснилася мрія твоїх батьків, борців за во­лю й право робочого люду!
Віднині Українська Народна Республіка стає са­мостійною, від нікого незалежною, вільною, суверен­ною Державою Українського Народу.
З усіма сусідніми державами, а саме: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною й інши­ми ми бажаємо жити в злагоді й приязні, але ніяка з них не може вмішуватися в життя самостійної Ук­раїнської Республіки.
Власть в ній буде належати тільки народу України.
Всіх громадян самостійної Української Народної Республіки зазиваємо стояти непохитно на сторожі добутої свободи й прав нашого народу й усіма сила­ми боронити свою долю від усіх ворогів селянсько- робітничої Української республіки.
У Києві,
9(22) січня 1918р. Українська Центральна Рада.
Вчитель. Майже століття сплинуло з моменту за­тихання вперше цього документу, але те, що відбуло­ся на Майдані Незалежності у грудні 2004 року, до­водить, що ці слова є актуальними і сьогодні. В день інавгурації у своєму виступі на Майдані новий Пре­зидент України Віктор Ющенко визначив майбутній шлях для нашої держави: г «Наш шлях у майбутнє — це шлях, яким іде / Об'єднана Європа. Ми з її народами належимо до ; однієї цивілізації, поділяємо одні цінності. Історія,
, економічні перспективи, інтереси людей дають чітку, відповідь на запитання — де нам шукати свою долю. Наше місце — в Європейському Союзі. Наша мета — Україна в Об'єднаній Європі.
1 ' У Європі — історичний шанс України розкрити ' свої можливості. Кожен крок до Європи — це нові і можливості для мільйонів українців. Ще недавно ! вступ до Європейського Союзу багатьом здавався ду­же далекою перспективою. Але вільні європейські ,»є народи не раз прискорювали час. Символами швид- “ ких змін стали уламки Берлінської стіни, круглий стіл у Варшаві і наш Майдан у Києві. Україна відкри­ла історію Європи третього тисячоліття. Ми — вже не «узбіччя» Європи. Ми знаходимося у центрі Єв­ропи.
Лише в єдності сила Європи. Просто на очах Ук­раїна збагатила палітру Європи новим відтінком. На черзі — нові яскраві барви. Бо немає нічого більш
творчого і потужного, ніж переможна свобода. Вона створила Європу і в ній її майбутнє».
(З виступу Президента України).
Учень:
У глиб тисячоліть крізь брами і мури Історія мого незламного народу Веде за кроком крок, гнуздаючи вітри І шквали перешкод до вічної свободи.
Рве груди сивий біль, а ліків не знайти,
За тебе біль, моя Велика Батьківщина.
Чи довго ще впітьмах блукатимемо ми, Невже ще не болить стояти на колінах?
Зніми з повік тягар, що бачить не дає,
Геть все, що заважа свій власний голос чути. І зрозумієш ти призначення своє,
І зможеш роль свою в Європі ти збагнути.
Із витоків твоїх невичерпних джерел
Для всіх слов’ян ключем б’є животворна сила,
Тож розгорни, розкрий і покажи себе,
Відкрий глибинний зміст, розправ могутні крила.
В тобі — потенціал, енергія віків,
Тож Феніксом постань із попелу руїни,
Щоб гордо серед всіх народів і світів Із гідністю могла б стояти Україна!
К. Обідець, серпень 2004р
Вчитель: В України є своя місія, і вона її вико­нує — терпляче і з непідробною Любов'ю. З надією. З вірою. Тож нехай таланить їй на її вузькому, тер­нистому шляху, хай вона ніколи не буде подолана, а разом зі своїми спільниками у цьому світі, а їх чи­мало, — переможе. Бо то буде перемога Добра, пере­мога Бога в суперечливому, краяному його антипо­дом і зліплюваному кривавою глиною сьогоднішньо­му і вчорашньому бутті. То буде і наша Ясунь, і наш Едем, і наша Земля Обітованна. До цього стремить український дух.
(Запис пісні «Батьківщина»: слова А. Матвійчук, му­зика Г . Татарченко, у виконанні Д. Поплавського)



Немає коментарів:

Дописати коментар